Jdi na obsah Jdi na menu
 


co je to punk

9. 10. 2008

punk

Punk:

Punk(nesmysl,děti popelnic a ulic,výtržník) je hlavně o svobodě, o vlastních názorech a o tom že chcem žít podle sebe a ne podle ostatních. Máme svoje názory a nenecháme si od někoho do svýho života kecat. Je to taková vnitřní rebélie a pohled na svět. A dáváme to jasně najevo svým oblečením a chováním.
Nechodíme oblíkaný podle módy a posledních trendů, a nechcem zapadnout mezi lidi co se snaží vypadat jako nažehlení panáčci.. U nás se každej oblíká podle sebe a podle svojí osobnosti, a ne podle toho jestli se to líbí ostatním. Radši nakoupíme v sekáči než v předraženym obchodě. Svým vzhledem se snažíme dávat jasně najevo co jsme zač. Chcem šokovat a provokovat ostatní.

Stručná historie:

Punk vznikl v Anglii, v létě roku 1976. Předtím tam vládla velká hudební a kulturní revoluce. Bylo to úplně poprvé, co se musel mainstream sklonit před chtíčem naštvaných adolescentů, který se chopili nástrojů, aniž by znali jeden jediný akord. Fanoušci rockové hudby byli do tý doby nuceni akceptovat jediný druh zábavy, který spočíval v chození na gigantická představení, konající se na fotbalových stadionech, kde sice viděli vynikající muzikanty, ale jakejkoliv kontakt s nima byl pouhým snem. Období a sláva rockových králů proto musela jistojistě jednou skončit. A tak vznikl PUNK, kterej byl drzej, neohrabanej, sprostej a nicotnej. Tento styl nebyl chápán pouze jako hudební záležitost, ale i jako věc životního stylu. Punkeři se pak programově stavěli proti společnosti a propagovali proti tehdejší společnosti protikladný životní styl, kdy kritizovali především přetvářku a "honbu za penězi". Společnost byla zhnusena a bulvární plátky měly na svých obalech stále stejný slovo: Punk! Zpočátku se zdálo, že punk je výmyslem vandalů s destruktivním chováním a jejich hesla typu "No future", "Chaos & Anarchy" či "Fuck the system", jako by to celý ještě podporovala. Toho času vládlo v Británii opravdové bezvládí. Punks kopali do popelnic s odpadky, rozbíjeli zaparkované automobily a největší radost jim dělalo, když mohli fotografii anglické královny připíchnout spínací špendlík do nosu. Tento životní styl se během krátký doby dostal k jakýsi pasivitě a s hnutím se často šířily i drogy... Původní období punku pomalu končilo, mládež se trochu uklidnila a společnost si na punk zvykla.
Hudebně se punk vrátil k počátkům rocku, využívání je dnoduchý melodie většinou čtyř a v extrémních případech i pouze dvou akordů, ostrému, většinou satirickému textu. Za počátek tohoto hnutí lze považovat skupiny Sex Pistols, The Clash a Ramones, které bývají často označovány jako zakladatelé tohoto stylu. Toto označení není úplně pravdivý, protože již o zhruba deset let dřív se o něco podobnýho pokoušela řada skupin, např. Stooges, či Velvet Underground, a jiný, ale tyto kapely se s tímto stylem neprosadily.

Takže tedka už je asi každýmu jasný co to ten punk je.